AZ23C27 RFG
| Part Number | AZ23C27 RFG |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE ZENER ARRAY 27V SOT23 |
AZ23C27 RFG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AZ23C27 RFG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Zener Diodes - Arrays |
| Series | - |
| Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 300mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 20V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
Quick Inquiry
| In Stock | 111 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
