AZ23C51-E3-08
Part Number
AZ23C51-E3-08
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
AZ23C51-E3-08 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ23C51-E3-08 PCB Footprint and Symbol
Subcategory Zener Diodes - Arrays
Series -
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51V
Tolerance ±5%
Power - Max 300mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C