B32922C3474M000
| Part Number | B32922C3474M000 |
| Manufacturer | TDK-EPCOS |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD |
B32922C3474M000 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | B32922C3474M000 PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | TDK-EPCOS |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | B32922 |
| Capacitance | 0.47µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage Rating - AC | 305V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 104079 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
