B57020M2502A017
| Part Number | B57020M2502A017 |
| Manufacturer | TDK-EPCOS |
| Category | Temperature Sensors |
| Description | THERMISTOR NTC 5KOHM 3980K PROBE |
B57020M2502A017 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | B57020M2502A017 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK-EPCOS |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | NTC Thermistors |
| Series | - |
| Resistance in Ohms @ 25°C | 5k |
| Resistance Tolerance | ±2% |
| B Value Tolerance | ±1.5% |
| B0/50 | - |
| B25/50 | - |
| B25/75 | - |
| B25/85 | - |
| B25/100 | 3980K |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Power - Max | 350mW |
| Length - Lead Wire | 34.25" (870.00mm) |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Package / Case | Cylindrical Probe, Plastic |
Quick Inquiry
| In Stock | 2590 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
