B57236S0250M051
Part Number
B57236S0250M051
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Circuit Protection
Description
ICL 25 OHM 20% 2.5A 11.5MM
B57236S0250M051 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B57236S0250M051 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Power
Subcategory Inrush Current Limiters (ICL)
Series S236
R @ 25°C 25 Ohms
Tolerance ±20%
Current - Steady State Max 2.5A
R @ Current -
Diameter 0.453" (11.50mm)
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)