B82801B0724A060
Part Number
B82801B0724A060
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Transformers
Description
CURR SENSE XFMR 1:60 SMD
B82801B0724A060 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B82801B0724A060 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Power
Subcategory Current Sense Transformers
Series B82801B
Frequency Range 50kHz ~ 1MHz
Type Invasive
Current Rating (Amps) -
Inductance 720µH
ET (Volt-Time) -
Turns Ratio - Primary:Secondary 1:60
Current Ratio -
DC Resistance (DCR) 0.8mOhm Primary, 1.98Ohm Secondary
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)