B88269X1180C011
Part Number
B88269X1180C011
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Relays
Description
RELAY CONTACTR SPST 500A 24V HVC
B88269X1180C011 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B88269X1180C011 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Power
Subcategory Contactors (Electromechanical)
Series HVC500B
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 500A
Switching Voltage 900VDC - Max
Features Sealed - Hermetically
Termination Style Stud, Wire Leads
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2 VDC