BA6920FP-YE2
| Part Number | BA6920FP-YE2 |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER 6.5V-34V 25HSOP |
BA6920FP-YE2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BA6920FP-YE2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Rohm Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Interface | On/Off |
| Technology | Bipolar |
| Step Resolution | - |
| Applications | Media Player |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Supply | 6.5V ~ 34V |
| Voltage - Load | 6.5V ~ 34V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-SOP (0.213", 5.40mm Width) + 2 Heat Tabs |
| Supplier Device Package | 25-HSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 3021 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
