BAS70DW-04-7-F
Part Number
BAS70DW-04-7-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363
BAS70DW-04-7-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BAS70DW-04-7-F PCB Footprint and Symbol
Brand Diodes Incorporated
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Arrays
Series -
Diode Configuration 2 Pair Series Connection
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 15mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 50V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C