BAV70E6327HTSA1
Part Number
BAV70E6327HTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23
BAV70E6327HTSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BAV70E6327HTSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Arrays
Series -
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 150mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 150nA @ 70V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)