BCR16CM-16LB#BB0
Part Number
BCR16CM-16LB#BB0
Manufacturer
Renesas Electronics America
Category
Thyristors
Description
TRIAC 800V 16A
BCR16CM-16LB#BB0 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BCR16CM-16LB#BB0 PCB Footprint and Symbol
Brand Renesas Electronics America
Product Line Semiconductors
Subcategory TRIACs
Series -
Triac Type Standard
Voltage - Off State 800V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30mA
Current - Hold (Ih) (Max) -
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)