BD5632NUX-TR
| Part Number | BD5632NUX-TR |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Category | Linear ICs |
| Description | IC AMP SPEAKER 1-CH MONO VSON8 |
BD5632NUX-TR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BD5632NUX-TR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Rohm Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Amplifiers - Audio |
| Series | - |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2.5W x 1 @ 4Ohm |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Features | Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-VSON (3x2) |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
Quick Inquiry
| In Stock | 274 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
