BF20292-24B
Part Number
BF20292-24B
Manufacturer
JKL Components Corp.
Category
Lamps, Indicators, Lighting
Description
CCFL WH LAMP 1820V 5MA 2X292MM
BF20292-24B Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BF20292-24B PCB Footprint and Symbol
Brand JKL Components Corp.
Product Line Optoelectronics
Subcategory Lamps - Cold Cathode Fluorescent (CCFL) & UV
Series -
Type CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp
Voltage 1820V (Start), 810V (Operating)
Current 5mA
Output 46000 cd/m2
Size / Dimension 2.0mm x 292mm