BFC233860103
| Part Number | BFC233860103 |
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD |
BFC233860103 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BFC233860103 PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Vishay BC Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | MKP338 6 |
| Capacitance | 10000pF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Ratings | AEC-Q200, Y2 |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 2762 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
