BK/HTC-15M
| Part Number | BK/HTC-15M |
| Manufacturer | Eaton - Electronics Division |
| Category | Circuit Protection |
| Description | FUSE BLOCK CART 250V 6.3A PCB |
BK/HTC-15M Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BK/HTC-15M PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Eaton - Electronics Division |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Fuseholders |
| Series | HTC |
| Fuseholder Type | Block |
| Fuse Type | Cartridge |
| For Use With/Related Products | 5mm x 20mm |
| Fuse Size | 5mm x 20mm |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage | 250V |
| Current Rating (Amps) | 6.3A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Orientation | Horizontal |
| Termination Style | PC Pin |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
Quick Inquiry
| In Stock | 1869 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
