BT151S-650SJ
Part Number
BT151S-650SJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Category
Thyristors
Description
BT151S-650S/DPAK/REEL 13"" Q1/T
BT151S-650SJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BT151S-650SJ PCB Footprint and Symbol
Brand WeEn Semiconductors
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 650V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max) 7.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12A
Current - Hold (Ih) (Max) 6mA
Current - Off State (Max) 500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 90A, 100A
SCR Type Sensitive Gate
Operating Temperature 125°C (TJ)