BTA316B-600BT,118
Part Number
BTA316B-600BT,118
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Category
Thyristors
Description
TRIAC 600V 16A D2PAK
BTA316B-600BT,118 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BTA316B-600BT,118 PCB Footprint and Symbol
Brand WeEn Semiconductors
Product Line Semiconductors
Subcategory TRIACs
Series -
Triac Type Standard
Voltage - Off State 600V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50mA
Current - Hold (Ih) (Max) 60mA
Configuration Single
Operating Temperature 150°C (TJ)