BUK119-50DL,127
Part Number
BUK119-50DL,127
Manufacturer
NXP USA Inc.
Category
Power Management ICs
Description
MOSFET N-CH 50V 43A TO220AB
BUK119-50DL,127 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BUK119-50DL,127 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Distribution Switches, Load Drivers
Series TOPFET™
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration Low Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 50V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 20A
Rds On (Typ) 22mOhm
Input Type Non-Inverting
Features -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature 150°C (TJ)