BZB84-B51,215
Part Number
BZB84-B51,215
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER ARRAY 51V SOT23
BZB84-B51,215 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZB84-B51,215 PCB Footprint and Symbol
Brand Nexperia
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Arrays
Series -
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51V
Tolerance ±2%
Power - Max 300mW
Impedance (Max) (Zzt) 180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 35.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA