C30618GH
| Part Number | C30618GH |
| Manufacturer | Excelitas Technologies |
| Category | Optical Sensors |
| Description | SENSOR PHOTODIODE 1300NM TO18-2 |
C30618GH Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | C30618GH PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Excelitas Technologies |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Photodiodes |
| Series | - |
| Wavelength | 1300nm |
| Color - Enhanced | - |
| Spectral Range | - |
| Diode Type | PIN |
| Responsivity @ nm | 0.80 A/W @ 1300nm |
| Response Time | 1ns |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Current - Dark (Typ) | 1nA |
| Active Area | 0.096mm² |
| Viewing Angle | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-18-2 Metal Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 537 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
