CA064X102K2RAC7800
Part Number
CA064X102K2RAC7800
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 1000PF 200V X7R 0612
CA064X102K2RAC7800 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CA064X102K2RAC7800 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series -
Capacitance 1000pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X7R
Ratings AEC-Q200
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0612 (1632 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)