CB1A-TD-12V
Part Number
CB1A-TD-12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
CB1A-TD-12V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CB1A-TD-12V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory Automotive Relays
Series CB
Coil Type Non Latching
Coil Current 117mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40A
Switching Voltage 14VDC - Nom
Must Operate Voltage 7 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15ms
Release Time 15ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C