CB1F-D-SM-24V
Part Number
CB1F-D-SM-24V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
CB1F-D-SM-24V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CB1F-D-SM-24V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory Automotive Relays
Series CB
Coil Type Non Latching
Coil Current 75.0mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 20A
Switching Voltage 28VDC - Nom
Must Operate Voltage 14 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15ms
Release Time -
Features Diode, Sealed - Flux Protection
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C