CBMF1608T100K
Part Number
CBMF1608T100K
Manufacturer
Taiyo Yuden
Category
Inductors, Coils, Chokes
Description
FIXED IND 10UH 380MA 468 MOHM
CBMF1608T100K Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CBMF1608T100K PCB Footprint and Symbol
Brand Taiyo Yuden
Product Line Passive Components
Subcategory Fixed Inductors
Series CB, MF Type
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10µH
Tolerance ±10%
Current Rating 380mA
Current - Saturation 115mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 468 mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 32MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 2.52MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)