CBRHDSH1-200 BK
Part Number
CBRHDSH1-200 BK
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Category
Diodes & Rectifiers
Description
SMT RECTIFIER SCHOTTKY
CBRHDSH1-200 BK Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CBRHDSH1-200 BK PCB Footprint and Symbol
Brand Central Semiconductor Corp
Product Line Semiconductors
Subcategory Bridge Rectifiers
Series -
Diode Type Single Phase
Technology Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max) 200V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 200V
Operating Temperature -50°C ~ 125°C (TJ)