CC-MX-LD79-QTC
| Part Number | CC-MX-LD79-QTC |
| Manufacturer | Digi International |
| Category | Embedded Processors & Controllers |
| Description | IC MOD CORTEX-A8 800MHZ 1GB |
CC-MX-LD79-QTC Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CC-MX-LD79-QTC PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Digi International |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Series | ConnectCore® |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, i.MX53 |
| Co-Processor | - |
| Speed | 800MHz |
| Flash Size | 512MB |
| RAM Size | 1GB |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 360 |
| Size / Dimension | 1.97" x 3.23" (50mm x 82mm) |
| Operating Temperature | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 346 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
