CC0805KRX7R8BB104
| Part Number | CC0805KRX7R8BB104 |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 |
CC0805KRX7R8BB104 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CC0805KRX7R8BB104 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Yageo |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | CC |
| Capacitance | 0.1µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.033" (0.85mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 941121 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
