CCT261631-30-06-02
Part Number
CCT261631-30-06-02
Manufacturer
TDK
Category
Transformers
Description
CURR SENSE XFMR 30A CHAS MNT
CCT261631-30-06-02 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CCT261631-30-06-02 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK
Product Line Power
Subcategory Current Sense Transformers
Series CCT
Frequency Range 50/60Hz
Type Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps) 30A
Inductance -
ET (Volt-Time) -
Turns Ratio - Primary:Secondary -
Current Ratio 3000:1
DC Resistance (DCR) 492Ohm
Ratings -
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.126" L x 0.728" W (28.60mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)