CD15ED330JO3F
Part Number
CD15ED330JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 33PF 5% 500V RADIAL
CD15ED330JO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD15ED330JO3F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CD15
Capacitance 33pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)