CD15FD361FO3F
Part Number
CD15FD361FO3F
Description
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL
CD15FD361FO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD15FD361FO3F PCB Footprint and Symbol
Series CD15
Capacitance 360pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max) 0.390" (9.90mm)