CD16FD132JO3
| Part Number | CD16FD132JO3 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP MICA 1300PF 5% 500V RADIAL |
CD16FD132JO3 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CD16FD132JO3 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Mica and PTFE Capacitors |
| Series | CD16 |
| Capacitance | 1300pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 500V |
| Dielectric Material | Mica |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Lead Spacing | 0.232" (5.90mm) |
| Features | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension | - |
| Height - Seated (Max) | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 403 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
