CD19FD272JO3F
Part Number
CD19FD272JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 2700PF 5% 500V RADIAL
CD19FD272JO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD19FD272JO3F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CD19
Capacitance 2700pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)