CD19FD621FO3F
Part Number
CD19FD621FO3F
Description
CAP MICA 620PF 1% 500V RADIAL
CD19FD621FO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD19FD621FO3F PCB Footprint and Symbol
Series CD19
Capacitance 620pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)