CD4014BE
| Part Number | CD4014BE |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC STATIC SHFT REG 8STG 16-DIP |
CD4014BE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CD4014BE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Shift Registers |
| Series | 4000B |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Type | Push-Pull |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Function | Parallel or Serial to Serial |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 3982 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
