CDV30FF512JO3F
Part Number
CDV30FF512JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 5100PF 5% 1000V RADIAL
CDV30FF512JO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CDV30FF512JO3F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CDV30
Capacitance 5100pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1kV
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.437" (11.10mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.791" L x 0.331" W (20.10mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max) 0.882" (22.40mm)