CFM14JT2K20
Part Number
CFM14JT2K20
Manufacturer
Stackpole Electronics
Category
Resistors
Description
RES 2.2K OHM 1/4W 5% CF MINI
CFM14JT2K20 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CFM14JT2K20 PCB Footprint and Symbol
Brand Stackpole Electronics
Product Line Passive Components
Subcategory Through Hole Resistors
Series CFM
Resistance 2.2 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)