CG0603MLU-24E
Part Number
CG0603MLU-24E
Manufacturer
Bourns
Category
Circuit Protection
Description
VARISTOR 0603
CG0603MLU-24E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CG0603MLU-24E PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Power
Subcategory TVS - Varistors, MOVs
Series ChipGuard®
Maximum AC Volts -
Maximum DC Volts 24V
Varistor Voltage (Min) -
Varistor Voltage (Typ) -
Varistor Voltage (Max) -
Current - Surge -
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 0.5pF @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)