CGA2B3X7R1H103K050BB
| Part Number | CGA2B3X7R1H103K050BB |
| Manufacturer | TDK |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 |
CGA2B3X7R1H103K050BB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CGA2B3X7R1H103K050BB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | CGA |
| Capacitance | 10000pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 226844 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
