CGA3E1X7R1C105K080AC
| Part Number | CGA3E1X7R1C105K080AC |
| Manufacturer | TDK |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 1UF 16V X7R 0603 |
CGA3E1X7R1C105K080AC Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CGA3E1X7R1C105K080AC PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | CGA |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 407951 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
