CIS10P221NC
Part Number
CIS10P221NC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Category
Filters
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 1LN
CIS10P221NC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CIS10P221NC PCB Footprint and Symbol
Brand Samsung Electro-Mechanics
Product Line Passive Components
Subcategory Ferrite Beads and Chips
Series CIS10P
Filter Type Power Line
Number of Lines 1
Impedance @ Frequency 220 Ohms @ 100MHz
Current Rating (Max) 2.5A
DC Resistance (DCR) (Max) 50 mOhm
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.037" (0.95mm)
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)