CL21B104MOCNBNC
Part Number
CL21B104MOCNBNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0805
CL21B104MOCNBNC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CL21B104MOCNBNC PCB Footprint and Symbol
Brand Samsung Electro-Mechanics
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series CL
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X7R
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)