CM2545X171R-10
Part Number
CM2545X171R-10
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Category
Filters
Description
CMC 10A 2LN 170 OHM SMD
CM2545X171R-10 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM2545X171R-10 PCB Footprint and Symbol
Brand Laird-Signal Integrity Products
Product Line Passive Components
Subcategory Common Mode Chokes
Series CM
Filter Type Power Line
Number of Lines 2
Impedance @ Frequency 170 Ohms @ 100MHz
Inductance @ Frequency -
Current Rating (Max) 10A
DC Resistance (DCR) (Max) 10 mOhm
Voltage Rating - DC 140V
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.448" L x 0.248" W (11.38mm x 6.30mm)
Height (Max) 0.400" (10.16mm)