CR2SFT-101
| Part Number | CR2SFT-101 |
| Manufacturer | CR Magnetics Inc. |
| Category | Transformers |
| Description | CURR SENSE XFMR 100A T/H |
CR2SFT-101 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CR2SFT-101 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | CR Magnetics Inc. |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Current Sense Transformers |
| Series | CR2 |
| Frequency Range | 50Hz ~ 400Hz |
| Type | Non-Invasive (Solid Core) |
| Current Rating (Amps) | 100A |
| Inductance | - |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | - |
| Current Ratio | 100:5 |
| DC Resistance (DCR) | - |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 2.681" L x 2.000" W (68.10mm x 44.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.681" (68.10mm) |
| Termination Style | PC Pin |
Quick Inquiry
| In Stock | 248 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
