CVCO55BE-2900-3300
Part Number
CVCO55BE-2900-3300
Manufacturer
Crystek
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
VCO 3100MHZ 0-16V 12.7X12.7MM
CVCO55BE-2900-3300 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CVCO55BE-2900-3300 PCB Footprint and Symbol
Brand Crystek
Product Line Passive Components
Subcategory Voltage Controlled Oscillators (VCOs)
Series CVCO55
Frequency Range 2900 ~ 3300MHz
Frequency - Center 3100MHz
Voltage - Supply 8V
Tuning Voltage (VDC) 0V ~ 16V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 20mA
Pushing (MHz/V) 1.5
Power (dBm) -2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -95
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)