CY29FCT520ATPCG4
| Part Number | CY29FCT520ATPCG4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC 8BIT PIPELINE REG 24-DIP |
CY29FCT520ATPCG4 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CY29FCT520ATPCG4 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Shift Registers |
| Series | 29FCT |
| Logic Type | Register, Pipeline |
| Output Type | Tri-State |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Function | Universal |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 193 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
