D100K1K0E
Part Number
D100K1K0E
Manufacturer
Ohmite
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 100W
D100K1K0E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models D100K1K0E PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Adjustable Power Resistor
Series Dividohm®210
Resistance 1 kOhms
Power (Watts) 100W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm)
Length 6.500" (165.10mm)