D25K5R0E
Part Number
D25K5R0E
Manufacturer
Ohmite
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 25W
D25K5R0E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models D25K5R0E PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Adjustable Power Resistor
Series Dividohm®210
Resistance 5 Ohms
Power (Watts) 25W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length 2.000" (50.80mm)