DPA120040-P13-SZ
Part Number
DPA120040-P13-SZ
Manufacturer
CUI
Category
Power Supplies - Off-Board
Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
DPA120040-P13-SZ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DPA120040-P13-SZ PCB Footprint and Symbol
Brand CUI
Product Line Power
Subcategory AC AC Wall Adapters
Series -
Region Utilized North America
Form Wall Mount
Input Type Fixed Blade
Voltage - Input 120VAC
Voltage - Output 12VAC
Current - Output (Max) 400mA
Power (Watts) 5W
No Load Power Consumption -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency -
Operating Temperature -
Output Connector Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4mm O.D. x 9.5mm