DRV5032DUDBZT
| Part Number | DRV5032DUDBZT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Magnetic Sensors |
| Description | ULTRA-LOW POWER 1.65V TO 5.5V HA |
DRV5032DUDBZT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | DRV5032DUDBZT PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Switches (Solid State) |
| Series | - |
| Function | Unipolar Switch |
| Technology | Hall Effect |
| Polarization | Either |
| Sensing Range | ±1.2mT Trip, ±3.5mT Release |
| Test Condition | 25°C |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Current - Supply (Max) | 3.5µA |
| Current - Output (Max) | 5mA |
| Output Type | Push-Pull |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 2706 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
