DS1315N-33+
Part Number
DS1315N-33+
Manufacturer
Maxim Integrated
Category
Clock & Timer ICs
Description
IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP
DS1315N-33+ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DS1315N-33+ PCB Footprint and Symbol
Brand Maxim Integrated
Product Line Semiconductors
Subcategory Real Time Clocks
Series -
Type Phantom Time Chip
Features Leap Year
Memory Size -
Time Format HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date Format YY-MM-DD-dd
Interface Parallel
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Voltage - Supply, Battery 2.5V ~ 3.7V
Current - Timekeeping (Max) 1.1mA @ 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)